Spravodajstvo

Pozvánka na Ozveny Jedného sveta

Oficiálny plagát Ozvien jedného sveta (Foto: FB udalosti)

Niektorí z vás možno poznajú festival dokumentárnych filmov, ktorý sa pravidelne koná na pôde Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Reč je o Ozvenách Jedného sveta, ktoré slávia tento rok jubilejné 10. výročie. Ak ste festival Ozveny zatiaľ nenavštívili, rozhodne to napravte tento rok, pretože program je zaujímavý.

Ozveny Jedného sveta sa konajú od 14. do 16. marca tradične v miestnosti č. 94, program sa každý deň začína o deviatej hodine. Čaká na vás množstvo tematicky rôznorodých dokumentárnych filmov, ktoré organizátori starostlivo vybrali, aby si každý našiel niečo, čo ho bude zaujímať a čo mu bude blízke. Okrem zahraničných filmov sú, samozrejme, zastúpené aj tie od slovenských tvorcov.

Medzi dopoludňajším a popoludňajším blokom filmov sa budú tradične viesť diskusie so zaujímavými hosťami, ktorí majú blízko k témam premietaných filmov. V pondelok nás svojou návštevou poctia karikaturista Fedor VicoPeter Rázus, organizátor súťaže karikatúr „Kýchanie mozgu“, ktorého ste mohli taktiež vidieť počas prešovského TEDx-u. V stredu sa zase môžete tešiť na diskusiu o vegánstve a alternatívnom životnom štýle s Petrom Čechom.

Okrem toho na vás čakajú aj novinky ako oddychový čas, kvíz či fotosúťaž, do ktorej ste sa mohli zapojiť. Pod pojmom oddychový čas si rozhodne nepredstavujte prázdnu miestnosť a organizátorov vysedávajúcich v kreslách. Pri oddychovom čase si však psychicky odpočiniete vy, študenti, a to formou zábavy. V pondelok od 15. do 16. hodiny sa môžete tešiť na mladých kreatívnych umelcov pod názvom JoyMotion, ktorých krátky film s názvom „Missing memories“ zvíťazil v rámci medzinárodnej súťaže 48 FILM Project v Spojených štátoch amerických. V stredu o 10.30 si budete môcť vypočuť známe filmové melódie, ktoré si pre vás pripravili študenti a pedagógovia Katedry hudby IHVU. Pôjde o hudbu z filmovTitanic, Pán prsteňov, West Side Story, Forest Gump či Krstný otec.

Novinkou je aj kvíz, ktorý sa v rámci oddychového času uskutoční v posledný deň festivalu, teda v stredu 16. marca od 15. do 16. hodiny. Budete si môcť zasúťažiť o vecné ceny od Filozofickej fakulty PU. Počas celého trvania festivalu budú pred miestnosťou č. 94 vystavené súťažné fotografie Foto Ozvien.Vyhodnotenie súťaže sa uskutoční v utorok 15. marca a ocenené budú prvé miesta z každej kategórie, no ani ostatní zúčastnení určite neodídu s prázdnymi rukami. Veríme, že vás tohtoročný program zaujal a festival navštívite. O priebehu podujatia vás budeme informovať formou fotoreportu a komplexného článku.

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.