Divadlo Kultúra

Predstavenie Misery odhaľuje temnú stránku náklonnosti a obdivu

Inscenácia Misery mala premiéru 21. februára 2020. (Foto: Vlastimil Slávik)

21. februára sa odohrala v poradí tretia premiéra v aktuálnej divadelnej sezóne Divadla Jonáša Záborského. Predstavenie Misery si našlo svoje miesto na Malej scéne DJZ a stalo sa tak súčasťou divadelného projektu Dvaja. Projekt predstavuje veľkú príležitosť pre dvojicu hereckých osobností, v prípade inscenácie Misery sa úloh zhostili Zuzana Kušíková ako Annie Wilkesová a Michal Novodomský ako svetoznámy spisovateľ Paul Sheldon. Inscenácia bola uvedená k životnému jubileu Zuzany Kušíkovej.

Máte svoj idol? Existuje človek, ktorého obdivujete na základe jeho práce a toho, čo pre tento svet, pre váš svet, vytvára? Aké by asi bolo, keby ste mali nad týmto človekom plnú moc a každý jeho nasledujúci krok by závisel od vás? To je iba zlomok otázok točiacich sa v hlave diváka po zhliadnutí 85 minútového hororového trileru Misery, ktorého dramatickú podobu od Williama Goldmana na doskách prešovského divadla zrežíroval Michal Náhlík. „Román nie je krvopotne prepísaný do dramatickej podoby. Táto divadelná verzia sa prikláňa skôr k psychologickej štúdii dvoch hlavných postáv,“ poznamenal režisér k rôznorodosti spracovania románu a zároveň dodal, že vo svojej réžii neprináša len „béčkový“ horor, ale skôr vnútorný triler postáv.

Projekt Dvaja umožňuje dvojici hercov rozohranie pútavého príbehu. (Foto: Vlastimil Slávik)

Annie Wilkesová (Zuzana Kušíková) je jednoduchá osamelá žena, ktorá nájde zmysel života v ružovej knižnici. Knižné príbehy o Misery, ktorých autorom je Paul Sheldon (Michal Novodomský), pre ňu vytvárajú akýsi paralelný vesmír. V Misery nájde imaginárnu priateľku a jej vymyslený životný príbeh Annie úplne pohltí. Jedného dňa sa jej podarí zachrániť Paula po ťažkej autonehode. Ako bývalá zdravotná sestra má všetky potrebné vedomosti na základné ošetrenie zlomenín. Spisovateľa prichýli vo svojom skromnom dome, čím získava úplnú moc nad tým, čo sa s ním bude v nasledujúcich dňoch diať. Neskôr je Annie presvedčená, že má v rukách celý zvyšok jeho života.

„Annie sa takáto nenarodila. Dokopal ju k tejto existencii jej samotný život, ktorý nezvládala. A je smutné, že aj v dnešnej dobe mnohí nie sme schopní čeliť tým dennodenným strastiam a problémom. A tak si to radšej zjednodušíme a nájdeme si v elektronických médiách nejakú spriaznenú dušu, o kom vôbec nevieme, kto to je, ale venujeme jej hodiny, máme pocit, že to je eňo-ňuňo,“ opísala svoje pochopenie pre postavu Zuzana Kušíková.

Annie Wilksová (Zuzana Kušíková) sa v predstavení dostáva na pozíciu porovnateľnú s Bohom. (Foto: Vlastimil Slávik)

Hororový príbeh Misery predstavuje nový typ inscenácie v repertoári Divadla Jonáša Záborského. Filmové spracovanie románu si herci po vzájomnej dohode nepozreli, aby nemuseli bojovať s možným ovplyvnením. Aj vďaka tomu sú herecké výkony dvoch hlavných postáv autentické a divák je v prvých minútach vtiahnutý do sveta, v ktorom na vlastné oči vidí odvrátenú stranu najväčšej obdivovateľky, ktorou Annie bezpochyby je.

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy a scény, preto je neprístupná divákovi do 18 rokov. Najbližšie termíny predstavenia sú:

  1. 02. 2020 (utorok) 18.30
  2. 03. 2020 (štvrtok) 18.30
  3. 03. 2020 (streda) 18.30
  4. 04. 2020 (streda) 18.30

Dievča nie príliš dievčenské, ľúbiace hory, kávu (lungo bez mlieka ak by ste ma chceli pozvať) a vôňu vanilky. Srdce jej zaplesá, keď sa dostane k fotografovaniu, či k písaniu svojich pocitov a poviedok (zatiaľ) do zásuvky. Verí, že všetko, čo sa deje, sa z nejakého dôvodu diať má, a že na dobré veci si treba trpezlivo počkať (čo ale neznamená nič pre to neurobiť...).

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *