Šport

Prešovskí volejbalisti v novembri zatiaľ stopercentní

Prešovskí volejbalisti pred zápasom s Nitrou (Foto: Tomáš Zaujec)

Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov v novembri odohrali doposiaľ tri zápasy. V ňom zaknihovali dve víťazstva v Niké extralige a úspešnú odvetu v Slovenskom pohári.  Prešovčania stupňujú svoje výkony a pomaly sa dostávajú do top formy. Výraznou mierou k víťazstvám prispela zlepšená tímová hra. Aj vďaka tomu bodovo preskočili Myjavu a dostali sa na štvrtú priečku.

Prvý zápas odohrali na západe Slovenska proti šiestej Nitre. Prešovčania v role favorita nastúpili v kompletnej zostave. S tímom, ktorý sa delí o posledné miesto tabuľky, uhrali povinné body. Dvojnásobný majster od úvodu prvého setu diktoval tempo a domácim nedal šancu. Druhé dejstvo sa začalo opatrne. Hráči Nitry hrali húževnato a dokonca vyhrávali 9:7, no Prešovčania ukázali, v čom je ich sila a dostali sa do vedenia 2:0. Tretí set bol v taktovke hostí, po úspešnom vstupe kontrolovali vývoj zápasu. V závere Nitra zdramatizovala priebeh, ale na minuloročného finalistu to nestačilo (3:0 – 25:13,  25:21, 25:22).

Výkon ohodnotil pozitívne aj tréner hostí: „Viac ma teší výkon hráčov najmä v prvých dvoch setoch, v tom treťom sme si to skomplikovali. Na druhej strane som rád, že sa hráči ako tím opäť o nejaký level posunuli a pevne verím, že v tomto trende budeme pokračovať.“

Prešovčania po úspešnom prvom sete v zápase s Nitrou (Foto: Tomáš Zaujec).

Postup do semifinále Slovenského pohára

Po jednoznačnom priebehu, bez straty setu, v prvom z dvoch zápasov musel obhajca titulu potvrdiť víťazstvo pred domácim publikom. V odvete, ktorá bola naplánovaná na stredu (8. 11), sa neudialo žiadne veľké prekvapenie. Prešovčania síce nastúpili s hráčmi z lavičky, no prvé dva sety zvládli hladko. Trenčania zdramatizovali zápas ziskom tretieho setu a s náskokom 14:17 v štvrtom sete to vyzeralo nádejne. Avšak, domáci tréner poslal do hry základnú zostavu, tí zabrali a na postup medzi najlepšiu štvorku im stačili dva mečbaly (3:1 – 25:19, 25:23, 23:25, 25:20).

Erik Digaňa nebol spokojný s výkonom Prešovčanov: „Pochváliť chalanov? Veľmi ťažko. Mám aspoň ďalší materiál, aby dostali „kefu“. Na druhej strane musím povedať, že Trenčania hrali dobre.  Trochu sa v zápase rozbláznili, musel som tým pádom nahodiť do zápasu základnú zostavu. Bol to náročný duel. Aktuálne sa pripravujeme na Bratislavu. Vrchol formy by sme chceli ukázať v sobotu.“

Tréner VK MIRAD UNIPO Prešov Erik Digaňa dáva inštrukcie zverencom počas oddychového času (Foto: Viktor Zamborský).

Aj v druhom zápase víťazne

V sobotu sa Prešovčania predstavili v hlavnom meste Slovenska proti domácemu VKP. Repete minuloročného finále sa nieslo v duchu Prešovčanov. Tí prelomili šnúru nepriaznivých výsledkov proti rivalovi z Bratislavy. Prvý set naznačoval ďalšiu prehru. Hostia nezačali najlepšie, keď hneď v úvodnom sete nestačili na domácich a prehrali ho rozdielom ôsmich bodov. Zverenci Erika Digaňu sa zomkli a v nasledujúcich troch setoch prekvapili favorita. Prešovčania preukázali silu v koncovke, ktoré vyhrali zhodne 25:22. V napínavom, skoro dvojhodinovom zápase hostia získali cenný skalp minuloročného majstra. Tím za úspechom viedol kapitán Michal Ščerba, ktorý si pripísal skoro tretinu bodov.

„Sme radi za naše víťazstvo, nerodilo sa ľahko. Prvý set sme v zápase „neboli“. Ani útočne to nebolo ideálne. Na druhej strane som rád, že keď nám vypadla jedna herná činnosť, tak to chlapci nevzdali,“ vyjadril sa Erik Digaňa, tréner VK MIRAD UNIPO Prešov.

Už v piatok (17.11) o 17. hodine sa Prešovčania predstavia v predohrávke 9. kola na palubovke posledného Trenčína.

Autor: Tomáš Trembulák