Rozhovory

ROZHOVOR: Sme dobrými správcami svojich financií?

Foto: pixabay.com

Kým väčšina slovenských politických predstaviteľov poukazuje na stále vyššiu výkonnosť slovenskej ekonomiky, čoraz viac vyrovnaný štátny rozpočet a zvyšovanie miezd, v peňaženkách viacerých Slovákov sa to prejavuje len okrajovo.

Jedným z dôvodov podľa finančných odborníkov je aj nízka vzdelanosť bežných ľudí v oblasti financií, nevýhodné zmluvy uzatvárané v bankách, ba aj neprehľadnosť vo svojich vlastných výdajoch. Ak k tomu prirátame infláciu a relatívne nízke zárobky, dostaneme výsledok ukazujúci nelichotivý finančný stav v mnohých slovenských domácnostiach.

Aj z toho dôvodu sme dnes svedkami zvyšujúcej sa zainteresovanosti rôznorodých finančno-poradenských spoločností, ktorých úlohou nie je len poskytovanie bezplatných rád v sektore spravovania našich peňazí, ale niektoré z nich poskytujú aj bezplatné vzdelávanie a rôznorodé programy s cieľom zvyšovať finančnú gramotnosť nášho obyvateľstva. Na tému aktuálnej finančnej situácie Slovenska a mnohé iné otázky sme sa preto porozprávali s predstaviteľom spoločnosti PARTNERS GROUP SK Matúšom Koporcom, ktorý pôsobí ako Consultant u tejto poradenskej firmy.

Ako hodnotíte finančnú gramotnosť u mladých ľudí (do 25 r.) ?

V našom školskom systéme je nedostatok vzdelávania ohľadom finančnej gramotnosti, dokonca by som povedal že úplne chýba. Mladí ľudia, ktorí ukončia základné, stredoškolské a častokrát aj vysokoškolské vzdelanie nemajú najmenšie skúsenosti s finančným trhom, pričom škola neposkytuje teoretické základy, aby boli schopní  zorientovať sa na finančnom trhu. A práve preto sú ľahko ovplyvniteľní inštitúciami, ktoré zneužívajú ich naivitu akými sú najmä nebankové subjekty, poskytujúce vysoko nevýhodné pôžičky s vysokými úrokmi. Častokrát sa ale stretávame aj s mladými ľuďmi berúcimi hypotéku z komerčných bankových subjektov, ktorí majú skrátka zle nastavenú zmluvu a zbytočne na nej preplatia nemalú sumu.

Sú podľa vás bankové a nebankové inštitúcie nedôveryhodné v súvislosti s poskytovaním informácií o svojich službách? (napr. poskytovanie úverov, otváranie účtov, atď.). Dôverujú Slováci bankám?

Všetky bankové inštitúcie podliehajú dohľadu Národnej banky Slovenska, ktorá reguluje ich fungovanie a povinnosti na trhu. Nebankové subjekty majú menej prísne podmienky vďaka čomu môžu ponúkať zjavne lepšie podmienky, avšak len naoko. Tieto podmienky sú zväčša nastavené viac v neprospech klienta. Slováci jednoznačne dôverujú bankám o čom svedči, že na účtoch fyzických osôb na Slovensku je viac ako 30 miliárd eur a každý mesiac pribudne na účtoch viac ako 200 miliónov eur. Tento konzervatívny prístup je ale nevýhodný a ľudia na Slovensku by sa mali začať rozhliadať aj po iných investičných možnostiach, ktoré by im ich peniaze zhodnocovali a sú dokonca rovnako bezpečné ako tradičné bankové služby.

Ako hodnotíte súčasný ekonomický stav na Slovensku, poprípade aká je vaša prognóza do blízkej budúcnosti? Bude náš HDP a ostatné ukazovatele aj naďalej rásť?

Momentálne má naša ekonomika rastúcu tendenciu. Nachádzame sa na vrchole ekonomického cyklu a máme za sebou historicky najdlhšie „býčie“ trhy. Avšak podľa terajších prognóz nás v blízkej budúcnosti čaká pokles. Naša ekonomika je priamo závislá od zahraničného trhu a kopíruje ich rast/pokles. Globálna ekonomika je síce z dlhodobého hľadiska stále rastúca, no nič netrvá večne. Na prípadnú finančnú krízu už poukázali aj mnohí odborníci ako bývalý poradca prezidenta Clintona Nouriel Roubini, či miliardár Bill Gates.

Zakladateľ spoločnosti Partners Group Ján Müller (Foto: sk.linkedin.com)

Ako vnímate problematiku dôchodkov pre našu generáciu? Máme sa pripravovať po finančnej stránke už teraz?

 Čo sa týka dôchodku, veľa ľudí si myslí, že sa ich to netýka, a že je to ďaleko. Je potrebné sa na dôchodok pripraviť, pretože miera náhrady mzdy na dôchodku je nepostačujúca. Ľudia túto tému „odkladajú“ a prichádzajú o to, čo je v dlhodobých investíciách a sporeniach najdôležitejšie — čas. Čím viac času dá človek do prípravy, tým menej finančných prostriedkov ho to bude stáť. Pripraviť sa na dôchodok dá mnohými spôsobmi ako napríklad 2. pilier, 3. pilier, vlastné investovanie, investičné životné poistenie a tak ďalej. Avšak keď končiaci študenti ani len netušia čo je to druhý pilier, ťažko sa k tomu postavia zodpovedne. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že dôchodok nie je otázkou veku, ale peňazí. Ak má človek postačujúce financie môže ísť do dôchodku skôr a nemusí čakať na dožitie štátom stanoveného dôchodkového veku.

Ako hodnotíte súčasné podnikateľské prostredie na Slovensku?

Podnikateľské podmienky na Slovensku nie sú ideálne, avšak medzi najväčšie problémy sú podľa našej spoločnosti radené aj tzv. choroby ľudskej mysle a taktiež neplánovanie podnikania do budúcnosti. Slováci často krát očakávajú, že ak s niečím začnú podnikať, okamžite ich to finančne zabezpečí a že to pôjde tak aj naďalej. Realita je však iná. Podnikaniu treba dať čas a podnikanie musí rásť a fungovať dlhodobo. Nedokážete postaviť úspešnú firmu behom roka.

V našej spoločnosti sa čoraz viac skloňuje sloveso „investovať.“ Prečo majú Slováci z neho strach, keď najmä v západných krajinách aj bežný človek často krát obchoduje na burze a pod.?

 Ako sme spomínali už v predchádzajúcich otázkach, ľudia na Slovensku nie sú dostatočne finančne gramotní, z čoho vyplýva, že nemajú ani najmenšie vedomosti o tom,  ako také investovanie funguje a čo si pod tým predstaviť. Keďže je to niečo čo nepoznajú, boja sa toho. Slováci sú stále konzervatívni vo veciach, ktoré sa tykajú financií a jedine čo dokáže v tomto prípade pomôcť je osveta, ktorú sa naša spoločnosť snaží šíriť medzi mladými ľuďmi aj napríklad poskytovaním bezplatných vzdelávacích kurzov a rôznorodých seminárov, kde si môžu osvojiť tak základné, ako aj pokročilé poznatky z oblasti finančnej gramotnosti a služieb.

 

Róbert Király

Študent 2. ročníka na Mgr. stupni FF UNIPO v odbore politológia
"Hoc s tvojim názorom nemusím absolútne súhlasiť, tak položím aj život za to, aby si ho mohol slobodne povedať" (Voltaire)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *