Kultúra

Sam Dunn ponúka skvostný náhľad do metalovej kultúry

Niečo (nie len) pre fanúšikov tvrdšej hudby (Foto: gashopper.net)

Dokumentárne filmy sú jedným z najrýchlejších a najefektívnejších zdrojov informácií. Netreba lúštiť hrubé zväzky kníh alebo cestovať ktoviekam do sveta, aby sa človek niečo nové naučil. V pohodlí domova stačí zapnúť televíziu alebo sa trochu poflákať po internete a vždy sa zaručene nejaký dokument nájde. Unipo Press vám tentokrát výber uľahčí.

Za zrodom dokumentu stojí kanaďan Sam Dunn (Zdroj: bangerfilms.com)
Za zrodom dokumentu stojí Kanaďan Sam Dunn (Foto: bangerfilms.com)

Ak ste priaznivci tvrdšej hudby, dokument Metal: A Headbanger´s Journey z roku 2008 je pre vás to pravé orechové. Napriek tomu, že vznikol už pred ôsmimi rokmi, je aktuálny aj dnes. Kanadský metalový fanúšik a antropológ Sam Dunn cestuje po svete a mapuje svet metalovej komunity. V poldruhahodinovej snímke prináša podrobný náhľad do ideológie fanúšikov metalu a hľadá odpoveď na otázku, prečo je metal spoločnosťou odsudzovaný a zavrhovaný.

Vo svojom debutovom dokumente ponúka Dunn detailný náhľad do metalového sveta, vďaka čomu sa aj z laika môže po prezretí stať znalec tejto kultúry. Celá Dunnova práca je rozdelená na dvanásť častí, podrobne rozoberajúcich mnohé stránky metalovej komunity, ako napríklad náboženstvo, genderové otázky, feminizmus, cenzúru alebo jej fanúšikovia. Dunn sa vo veľkej miere venuje histórii. V súvislosti s dejinami rozoberá sociálne príčiny vzniku a vývoja metalu a opisuje cestu, akou sa tento štýl hudby vyvinul a pretransformoval na jeho dnešnú podobu.

Dokument má veľký prínos nie len pre metalových fanúšikov (Zdroj: movies.alphacoders.com)
Dokument má veľký prínos nielen pre metalových fanúšikov (Foto: movies.alphacoders.com)

Autentickosť dokumentu výrazne zdôrazňuje zakomponovanie veľkého množstva členov rôznych kapiel, ale aj mnohých fanúšikov. Vďaka výpovediam kapiel divák získa výpovede a názory na metalový žáner a komunitu od ľudí aktívnych v tejto sfére. Okrem kapiel sa k metalu a jeho komunite vyjadrujú aj mnohí odborníci, ktorými sú sociológovia, muzikológovia, spisovatelia alebo novinári. Veľký priestor v dokumente dostali aj fanúšikovia. Dunn predostiera divákom ich názory na hudbu, ideológie a presvedčenia, vďaka čomu sa divák nezainteresovaný do metalovej spoločnosti bližšie zoznámi s jej členmi a zistí, prečo preferujú túto hudobnú alternatívu a čo pre nich znamená.

Metalový žáner je rozsiahly a subžánrov tejto hudby je mnoho. Dunn sa nezaoberá len jediným z mnohých žánrov, ale snaží sa nahliadnuť do všetkých metalových hudobných a spoločenských vrstiev, čo sa mu úspešne podarilo. Z metalových fanúšikov si príde na svoje každý z priaznivcov tejto hudby. V dokumente sa Dunn zaoberá napríklad heavy, black, glam alebo death metalom.

Dokument sa teší veľkému úspechu a mnohým pozitívnym ohlasom. Na serveri Rotten Tomatoes má hodnotenie deväťdesiat percent a hodnotenie fanúšikov dosiahlo deväťdesiatjeden percent. Úspech Metal: A Headbanger´s Journey otvoril Samovi Dunnovi dvere k metalovej smotánke a jeho renomé mu umožnilo natočiť mnoho ďalších projektov zameraných na metalovú hudbu, ktoré sa, rovnako ako Dunnov prvý výtvor, tešia kladným ohlasom. Medzi ne patria napríklad dokument Iron Maiden: Flight 666, mapujúci priebeh turné britskej kapely Iron Maiden, dokument Global Metal, skúmajúci pohľad na metal v ázijských krajinách, prípadne seriál Metal Evolution, zobrazujúci vývoj jednotlivých metalových subžánrov.

Krása dokumentu Metal: A Headbanger´s Journey tkvie v jeho nenútenom spracovaní a v zobrazení kapiel a fanúšikov takých, akí naozaj sú. Sam Dunn nič na metalovej hudbe, kapelách a fanúšikoch nezveličuje ani neprikrášľuje. Sám autor dokumentu v ňom nefiguruje len ako odborník na metalovú spoločnosť, ale hlavne ako fanúšik skúmajúci túto komunitu zvnútra, ktorý svoju vášeň pre tvrdú hudbu nezakrýva, práve naopak.

V dokumente svoje názory a poznatky prezentovali aj priekopníci metalovej hudby (Zdroj: iguitarmag.com)
V dokumente svoje názory a poznatky prezentovali aj priekopníci metalovej hudby (Foto: iguitarmag.com)

Priaznivci metalovej hudby sa často stretávajú s nepochopením verejnosťou a nimi preferovaná hudba je vytláčaná na okraj spoločnosti. Metal: A Headbanger´s Journey odhaľuje jadro metalovej spoločnosti a svojou úprimnosťou uchváti diváka ako kvalitný blockbuster. Ak chcete túto komunitu viac spoznať, nazrieť do jej zákulisia a pochopiť jej názory a presvedčenia, tento dokument je tou najlepšou cestou k zoznámeniu sa s ňou.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.