Rozhovory

Študenti Prešovskej univerzity odpovedajú: Prečo ísť voliť?

Už o pár dní nás čakajú parlamentné voľby, ktoré môžu pre Slovensko znamenať výraznú zmenu. Známe osobnosti, moderátori, influenceri, učitelia, rodičia aj samotní politici nás motivujú k tomu, aby sme v sobotu 29. februára išli k volebným urnám a prispeli svojim hlasom jednej z 24 politických strán. V redakcii časopisu Unipo Press sme spojili sily a spoločne sme sa opýtali študentov Prešovskej univerzity, prečo je podľa nich dôležité zúčastniť sa tohtoročných parlamentných volieb.

Zúčastniť sa volieb znamená vyjadriť svoj názor a reagovať na to, či som so svojím životom spokojný alebo ho chcem niekam posunúť. Je to o osobnej zodpovednosti každého človeka a každý hlas je dôležitý. Podobne ako ochrana prírody, jedna recyklovaná fľaša možno nezaváži, ale ak sa spojí spoločné úsilie, môže to priniesť krajší zajtrajšok.

Marek, Gréckokatolícka fakulta

Voliť pôjdem určite, pretože je to asi to najdôležitejšie, čo môžem ako občan pre svoju krajinu urobiť. Ako mnohým, ani mne sa nepáči, ako to v našej krajine na politickej úrovni vyzerá, preto sa chcem pokúsiť svojou voľbou našu situáciu zmeniť.

Daniel, Filozofická fakulta

Je potrebné ísť voliť, lebo ľudia odchádzajú do zahraničia, pretože viesť život na Slovensku podľa našich predstáv je nemožné. Pretože za každý neodovzdaný hlas sa môžu posilniť strany, ktoré vo vláde vidieť nechceš a potom budeš nadávať. A preto, že na to máme právo. Stále existujú vo svete krajiny, kde toto právo ľudia nemajú, tak to treba využiť.

Daniela, Filozofická fakulta

Ísť voliť je voľba. A každý z nás má nejakú voľbu. Preto je určite dobré a správne sa za tú svoju postaviť a dospieť tak k nejakej zmene. Mám rada svoju krajinu a verím, že tieto voľby naozaj niečo zmenia.

Patrícia, Fakulta manažmentu

Podľa môjho názoru je veľmi dôležité ísť voliť. Hlavne mládež by sa mala k tomu postaviť zodpovedne. Veľa ľudí odchádza do zahraničia, a preto si myslím, že každý by sa mal zúčastniť volieb a spraviť všetko potrebné, aby v našej krajine nastala pozitívna zmena.

Kristína, Fakulta športu

Podľa mňa je určite potrebné ísť voliť. Hlavným dôvodom, prečo idem voliť je, že nesúhlasím s dnešnou situáciou v spoločnosti. Preto úprimne dúfam, že konečne dôjde k zmene.

Juliána, Gréckokatolícka fakulta

Prečo je dôležité voliť? Úprimne povedané, nie som úplne sfanatizovaná vlastenka. Čím viac však spoznávam iné kultúry, tým viac si uvedomujem, aké dôležité je bojovať za svoju kultúru a v tomto čase aj za hodnoty a postoje. Rešpektujem, že ľudia vo svete sú rôzni, ale to je na tom to pekné. V tomto čase máte možnosť demokraticky si zvoliť smerovanie našej krajiny. Aj keď to mnohí z nás nepovažujú za niečo výnimočné, zo svetového uhla pohľadu je to vzácne a mali by sme sa chopiť šance a snažiť sa vybrať podľa nás tú najlepšiu alternatívu.

Petra, Fakulta manažmentu

Určite preto, aby sme mohli zmeniť fungovanie našej krajiny a aby sme priniesli potrebnú zmenu. Závisí to od nás mladých, pretože budúcnosť krajiny sa dotkne nás a našich detí. Preto si myslím, že to netreba podceňovať.

Martina, Filozofická fakulta

Podľa mňa je dôležité voliť, hlavne pre tých, ktorých zaujíma budúcnosť štátu. Nemôžem povedať, že sa venujem politike alebo pozerám politické relácie, ale na sociálnych sieťach vidím, ako to funguje, aj keď nie všetko, čo je na sociálnych sieťach, je naozaj tak. A aj napriek tomu, že sa politike moc nevenujem, voliť chodím vždy. Pretože dúfam, že sa v našom štáte konečne niečo zmení. A verím, že práve to, čo sa za posledné roky či mesiace v politike udialo a vyšlo na povrch, by práve teraz mohol byť ten bod zmeny. Tak dúfam, že všetci budú voliť rozumne, s uvážením a nie iba preto, že ten dotyčný povedal raz niečo pekné, čo sa mu páčilo, ale bolo to nereálne. Takže určite vyzývam všetkých ľudí, aby išli voliť, ale s ROZUMOM.

Denisa, Pedagogická fakulta

Podľa mňa je dôležité ísť voliť, lebo sa rozhoduje o našej budúcnosti a každý hlas sa počíta.

Viera, Filozofická fakulta

V prvom rade — voliť je naše právo a toto právo je potrebné využívať. Nejde len o to, čo hovoria všetci v našom okolí: „zničiť vládnu koalíciu“. My ako spoločnosť sa podieľame na dianí samotnej spoločnosti. Ak sa každý bude zaujímať o politiku, o spoločnosť a o druhých ľudí, nebudeme mať žiadne problémy. Ešte dnes je v politike boj o voliča výlučne na základe sympatií, čo politické strany zneužívajú. Ak chceme zmeniť Slovensko k lepšiemu, je dôležité využiť každú príležitosť a dobre ju zvážiť. Práve tak, ako sa posunie Slovensko, posunie sa aj sila jednotlivca a vďaka tomu aj krajina ako celok.

Samuel, Fakulta manažmentu

Mali by sme ísť voliť, pretože potrebujeme zmenu. Náš štát potrebuje zmenu. Nemali by sme nechať veci také, aké sú teraz, a potrebujeme nejakým určitým spôsobom zmeniť stav v štáte. Už to je prvotná motivácia. Nemyslím si, že je dobré ísť voliť Smer. Ale samotný proces ísť voliť je však veľmi dôležitý, aby sa rozbehli nové, iné procesy v štáte. Primárne, či už sociálne reformy, ekonomické reformy, poľnohospodárske reformy. Pretože napríklad v poľnohospodárstve máme nízku potravinovú sebestačnosť, na našom trhu je výskyt nekvalitných potravín dovážaných zo zahraničia. Mám pocit, že Slovensko je v tomto smere krajina na chvoste Európy, ktorá formuje svoj trh hocičím, čo jej ostatní ponúkajú.

Štefan, Fakulta humanitných a prírodných vied

Chcem, aby Slovensko bolo slušnou krajinou, kde budú vládnuť vzdelaní a dobrí ľudia. Chcem, aby sa moje deti, rodičia a starí rodičia mali dobre. Chcem, aby sa začali riešiť témy, ktoré sú na Slovensku dôležité. Chcem, aby ľudia verili štátu a politikom. Viem, že aj môj hlas o tom môže rozhodnúť. Slovensko je demokratická republika, kde chcem, môžem a budem voliť.

Zuzana, Pedagogická fakulta

Je to naša povinnosť, ktorú by sme si voči štátu mali splniť. Ak chceme niečo zmeniť, tak je zbytočné čakať na to, že to niekto urobí za nás.

Adam, Fakulta športu

Voľby sa týkajú každého dospelého človeka a nemali by sme ich brať ako niečo zbytočné, ani sa riadiť ľuďmi, ktorí tvrdia, že aj keď pôjdu voliť, tak sa nič nezmení. Voľby sú prejavom slobody, ktorú si takýmto spôsobom obhajujeme a potvrdzujeme, preto si myslím, že by sme nemali sedieť doma na zadkoch, sťažovať sa, nič nerobiť a pritom chcieť lepší život.

Lucia, Filozofická fakulta

V prvom rade si treba uvedomiť, že naša vláda nefunguje. Kto to nevidí, nech otvorí oči. Voľby sú našou možnosťou ako vyjadriť svoj názor. Každý by mal ísť voliť a vybrať si správne. Oboznámiť sa s jednotlivými programami strán však nestačí. Ak sa budeme pozerať len na sľuby a populistické ťahy pred voľbami, nevyberieme si dobre. Voliť treba rozumom a pozrieť sa na to, čo dané strany dokázali, nedokázali a pokazili. Je hlúpe nevoliť vôbec a ešte hlúpejšie povedať, že nemám koho voliť.

Ema, Filozofická fakulta

Prečo máme ísť voliť? Tú otázku si dáva každý z nás. Dôvodov je veľa, ale tým hlavným je, že Slovensko naozaj potrebuje zmenu. Ísť voliť znamená nielen si splniť svoju občiansku povinnosť, ale dať najavo, čo nás Slovákov skutočne trápi. Či je to priepastná ekonomická situácia medzi jednotlivými regiónmi, či sú to nové reformy v zdravotníctve, v školstve alebo v doprave. Je dôležité ukázať im, že Slovákom na budúcnosti krajiny záleží a že má zmysel ísť voliť.

Ján, Fakulta manažmentu

Volebné právo nám je dané ako súčasť slobody, ktorá nám patrí v systéme demokracie. Každý by mal využiť túto možnosť, pretože práve takto máme moc ovplyvniť, čo sa deje a ako bude naša krajina vyzerať. Vyhliadka lepšej budúcnosti je to, čo nás posúva vpred a práve takýmto spôsobom, tým, že pôjdeme voliť, máme možnosť premeniť vyhliadku na realitu. Pasívny občan tak vlastne sám seba oberá o slobody, berie si možnosť posúvať seba a krajinu, v ktorej žije, k lepšiemu a „otvára dvere“ negatívnym vplyvom, negatívnemu progresu a v konečnom dôsledkom negatívnej budúcnosti svojho vlastného života. Preto poďme voliť, využime naše práva, nedovoľme nikomu ukradnúť nám našu slobodu, našu budúcnosť, naše šťastie.

Beáta, Filozofická fakulta

Občan tvorí spoločnosť, spoločnosť tvorí štát. Z tohto príkladu môžeme krásne vidieť, ako každý jedinec svojím spôsobom ovplyvňuje budúcnosť našej krajiny. Na každom z nás záleží, tak ako záleží práve na našom hlase. Chceme lepšie zdravotníctvo, chceme spravodlivé súdy, chceme pokrok. Bojíme sa však zmeny. Boli sme k tomu roky vedení, aby sme sa báli. Preto každý jeden z nás, kto sa dostane k týmto slovám: nebojte sa. Vykročme spolu vpred za lepším Slovenskom. „Je to malý krok pre človeka, no veľký krok pre spoločnosť.“ Urob ten malý krok v podobe vhodenia hlasovacieho lístka do urny a spolu tým dokážeme zmeniť budúcnosť našej krajiny.

Barbora, Fakulta zdravotníckych odborov

Tak čo? Presvedčili ťa naši študenti?

Veríme, že sa v sobotu 29. februára vidíme vo volebných miestnostiach! 🙂

Avatar

and 5 more

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *