Kultúra

Tvorcovia The Circle nevyužili naplno potenciál príbehu

Poskytuje The Circle originálny pohľad na aktuálny spoločenský problém? (Foto: imdb.com)

Predstavy o vývoji spoločnosti sú obľúbeným námetov filmárov a rok čo rok sa do kín dostávajú mnohé snímky zobrazujúce, ako by to vo svete mohlo o pár rokov vyzerať. Spisovateľ Dave Eggers vytvoril príbeh, ktorý poslúžil ako námet. V spolupráci s filmovou distribučnou spoločnosťou Bonton Film vám Unipo Press prináša recenziu na sci-fi thriller The Circle.

The Circle pojednáva o aktuálnom spoločenskom probléme (Foto: bontonfilm.sk)
The Circle zobrazuje aktuálny spoločenský problém (Foto: bontonfilm.sk)

Dá sa žiť vo svete bez vojen, bez chorôb, bez hladu? V spoločnosti, ktorá je šťastná a priam dokonalá? Vizionár Eamon Bailey verí, že áno, stačí k tomu len to, aby sa každý vzdal svojich tajomstiev a všetko so všetkými zdieľal. A aby nikto nemal žiadne tajomstvá. Do Eggersovej firmy The Circle nastúpi mladé a ambiciózne dievča Mae Holland a splní si tak svoj sen. Aktívne sa zapája do sledovania ľudí a stúpa po kariérnom rebríčku. No práca snov sa môže z ničoho nič zmeniť na nočnú moru a všetko sa ľahko môže obrátiť proti nej.

Herecký talent a kvalitu naplno prejavili hlavné postavy v podaní Emmy Watson a Toma Hanksa. Watson v priebehu filmu dokáže svojím výkonom ľahko presvedčiť divákov o tom, že je fanatička a že sa ľahko nechá zmanipulovať, a Hanks stelesnil diktátora s ľudskou tvárou tak hodnotne, že ak by to urobil v reálnom živote, bez problémov by si vedel podmaniť masy. Zlatým klincom hereckého obsadenia je herec Bill Paxton, pre ktorého bol film The Circle posledný v jeho živote. Čo však tvorcovia zatlačili do úzadia, boli všetky ostatné postavy, ktorých priestor vo filme nie je nijako výrazný a dostačujúci na to, aby ich divák poriadne spoznal. Dvojhodinová snímka neposkytla čas na hlbšie vyobrazenie vzťahov medzi ostatnými postavami a protagonistkou a antagonistom. Pôsobia popri nich len dekoračne a tak, ako by tam boli iba preto, aby na plátne neboli počas celého filmu len dve postavy.

Snímka balansuje na pomedzí žánrov sci-fi, thrilleru a drámy, no ani jeden nie je veľmi výrazný. Dalo by sa povedať, že sa režisérovi podarilo nájsť zlatú strednú cestu. Avšak ani jeden zo žánrov nevyniká výraznejšie a nedá sa tak povedať, či je film dobrý thriller, dobrá dráma alebo dobré sci-fi. Vo filme vidieť silnú snahu tvorcov zakomponovať do príbehu čo najviac z každého, no na tom sa dramatická stavba snímky práve láme.

Veľa postáv nedostalo vo filme dostatočný priestor (Foto: rogerebert.com)
Veľa postáv nedostalo vo filme dostatočný priestor (Foto: rogerebert.com)

Logická stavba filmu má viaceré chyby, ktoré pôsobia na diváka rušivo. Ako som vyššie spomínal, Emma Watson vie presvedčiť diváka o precíznom precítení svojej postavy, no samotná postava je v príbehu neprepracovaná. Jej reakcie v prelomových situáciách sú často nečakané. Ak sa vo filmoch takéto reakcie objavia, má to svoj zmysel. V tejto snímke sú tieto náhle a neočakávané reakcie postavy na dianie nedotiahnuté do konca a v scenári pre nich nie je jasné odôvodnenie, aj keď naňho divák čaká celý film. Navonok pôsobia, akoby sa scenárista dostal do slepej uličky a snažil sa z nej nejako vykľučkovať. Výsledkom boli zmätené zvraty u hlavnej postavy a na konci sledovania filmu si divák stále nie je istý, kým hlavná postava konkrétne je.

Vizuál filmu sa drží pri zemi, a aj keď sa odohráva v budúcnosti, nevidíme nikde lietajúce autá a prehnané, ba až nereálne fantázie o svete v nadchádzajúcich rokoch. Prostredie, budovy a technológie sú totožné s ich výzorom v prítomnosti a prvky science fiction sú len súčasťou obsahovej stránky filmu. Na základe toho pôsobí film realistickejšie a aktuálne. Pre vizuál je to veľké plus.

V hlavných úlohách excelujú kvalitní herci (Foto: imdb.com)
V hlavných úlohách excelujú kvalitní herci (Foto: imdb.com)

Snímka je už od začiatku veľmi jednoduchá a jasná. Pôsobí oddychovo a tak ju vnímajú aj diváci. No koniec snímky je s jej zvyškom nekompatibilný. Takmer celé dve hodiny film napredoval pomalým a nenúteným tempom. Záver však prišiel veľmi náhle, akoby tvorcov začal tlačiť čas a nielenže rázne ukončil film, ale oproti jednoduchej štruktúre celej snímky končí film veľmi otvorene a vynára sa hneď niekoľko otázok. Je to síce bežný filmový prvok, no jeho zakomponovanie v The Circle je oproti jednoduchej štruktúre zvyšku snímky veľmi rušivý a nepôsobí na finálne dojmy najpriaznivejšie.

Film The Circle je vystavaný na motíve so silnou aktuálnou morálnou hodnotou, tvorcovia však nevyužili celý jeho potenciál. Je vystavaný na základoch aktuálneho spoločenského problému, no na to, aby na problematiku poskytol originálny pohľad, by bolo potrebné dopriať jeho tvorbe viac času.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *