Kultúra Literatúra

Výnimočná odchýlka od obvyklých celebrity memoirs

(zdroj: _dkmh_)

Autobiografické knihy spadajú do kategórie, ktoré obídeme bez sebamenšieho zamyslenia s možnosťou výnimky, ak sa týkajú obrovských alebo nami obľúbených celebrít. Napriek tomu, že zväčša pôsobia dojmom „všetky na jedno kopyto“ nájdu sa aj také, ktoré sa od stereotypných autobiografií odchyľujú a narúšajú jej pravidlá. 

Kniha DKMH nesleduje tradičný vzor celebritných autobiografií. Namiesto toho ponúka hlboký a úprimný pohľad na osobný a umelecký rozvoj herca Dacre K. Montgomery-Harveyho. Ide o jeho debutovú knihu, ktorá vyčnieva z bežných rámcov a dáva nám nevšedný pohľad na jeho život cez poéziu a hudobnú kulisu.

(Zdroj: goodreads.com)

Intenzívne, emotívne a nesmierne osobné. Je ťažké nechať sa uniesť textom básni a pri tom sa neidentifikovať s niektorými z myšlienok a pocitov autora. Skrz písmena na papieri, ktoré nás sprevádzajú jeho rastom, sebapoznávaním, výzvami a prekonávaním prekážok z úvodných strán, nasleduje zaujímavá a obohacujúca kapitola s názvom Playlist.

„Hudba ma pripútava k týmto slovám a vyvoláva všetky moje zmysly.“  Montgomery 2020

Jedna z úvodných viet predstavujúca túto kapitolu, v ktorej ponúka hudobný prierez svojho dňa cez albumy od rôznych interpretov. Tie sú späté s konkrétnym časom (ráno, poludnie a večer) a opisom osobných pocitov a reflexií.

Strach, láska, úzkosť a duch. Štyri kapitoly prekypujúce emóciami zasahujúce blízko srdca. Jeho slová sú surové a neúprosné. Píše z miesta, s ktorým sa môže stotožniť každý, kto si prešiel akýmkoľvek problémom duševného zdravia.

Kapitola: Láska
(Foto: amazon.com)

Táto zbierka krátkych básni využíva kontrast energie jemnosti a úzkosti: odráža negatívne vibrácie späť do svetla. Básne sa venujú emočným zmätkom a intenzívnym výkyvom nálady –⁠ od stavov eufórie po stavy melanchólie. Niektoré sú tak hlboké, že ich čitatelia pocítia na vlastnej koži.

Autor knihy DKMH
(Foto: grantlegan.com)

Dacre Kayd Montgomery-Harvey. Austrálsky herec, ktorý si získal popularitu najmä svojou rolou v seriáli Stranger Things, kde stvárnil postavu Billyho Hargrove. Diváci ho môžu poznať aj ako Jasona Scotta z Power Rangers, Nicka Danielsona z The Broken Hearts Gallery či Stevea Bindera z biografického filmu Elvis. Písať začal v dome jeho rodičov, pričom ho sprevádzal zvuk púštneho vetra. V tú noc, keď začal tvoriť sa z neho slová doslova liali.

„Cítil som sa, akoby som zhadzoval vrstvy… Cítil som sa tak, ako keby som bol niekto iný a zároveň viac sám sebou ako kedykoľvek predtým.“ Montgomery 2020

Sám uviedol, že nedokáže písať len tak. Musí byť ovplyvnený, inak je jeho studňa prázdna. Potrebuje sa cítiť dostatočne krehký na to, aby sa spojil so slovami. Zároveň uvádza, že tieto básne sú momentmi jeho života. Sú osobné, avšak univerzálne práve tým, čo nás robí ľuďmi.

Táto kniha odráža autorovu osobnosť, krásu a jeho tichý, no zároveň odvážny charakter. Hlboké, no rýchle čítanie, ktoré skutočne odhaľuje skryté vrstvy obľúbeného herca a priblíži vám jeho skutočnú tvár.

Eliška Bilská

Študentka a členka TV Mediálka.
Vo voľnom čase sa venuje všetkému čo ju baví.
Najčastejšie sa venuje knižným recenziám, fotoreportážam a voľnej tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *