Kultúra

Vlčia duša – príbeh o stepnom vlkovi

(Foto: commons.wikimedia.org)

Búrlivá mladosť, a všetko, čo k nej patrí, býva často ospevovaná rôznymi spôsobmi. Jej symbolom sa stala okrem iného aj skladba Born to Be Wild (niekedy považovaná za prvú heavymetalovú skladbu vôbec) od kanadsko-americkej kapely Steppenwolf, ktorej názov bol inšpirovaný kultovou knihou Stepný vlk od nemeckého autora Hermanna Hesseho.

Herman Hesse bol populárnym nemeckým autorom, držiteľom Nobelovej ceny za literatúru. V krušných časoch medzivojnového obdobia musel emigrovať zo svojej krajiny a mohol sa venovať svojej vášni, ktorá ho napĺňala po celý život písaniu kníh. Napísal viacero vplyvných románov a noviel, ktoré majú dodnes svojich fanúšikov.

Jeho najznámejší román je príbehom o hľadaní vlastnej identity. Opisuje život a zmýšľanie hlavnej postavy, ktorou je osamelý Harry Haller, žijúci čudácky život v ústraní. Utešuje sa počúvaním Mozarta a čítaním Shakespeara, v noci zas vymetá bary a nedokáže zmieriť svoje protikladné zložky osobnosti – akési dobré Ja a divokého stepného vlka v sebe.

Herman Hesse (Foto: commons.wikimedia.org)

Stavba diela je pomerne nezvyčajná, v románe je vsunutý Traktát o Stepnom vlkovi, vyjadrujúci životnú filozofiu hlavnej postavy. Ďalšie atypické prvky románu sú spôsobené tým, že kniha sa zvykne považovať aj za autobiografiu autora, ktorý sa veľmi rád zamýšľa nad rôznymi témami a filozofuje.

Kniha, hoci ju autor paradoxne napísal v kríze stredného veku pre ľudí v podobnej vekovej kategórii, dnes oslovuje zvlášť mladých ľudí, a to aj preto, že vyjadruje nespokojnosť, rebéliu, vzburu proti normám a požiadavkám spoločnosti na jedinca, odcudzenie sa svetu, hľadanie vlastnej pravej tváre, teda značnú časť javov príznačných pre adolescentov, ale i mladých dospelých.

Stepný vlk teda nie je ľahkým čítaním, ale určite sa v živote každého človeka vyskytne také obdobie, keď sa hodí siahnuť práve po tejto knihe. Krátky rozsah a pozitívne ohlasy sú poľahčujúce okolnosti, ktoré práve môžu nakopnúť k tomu, aby si po tejto knihe siahol aj ty.

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *