Kultúra

Podujatia na týždeň 10. 4. – 16. 4.

10. 4. (pondelok)

Videoreflexie: František Turcsányi: Moskva; Viola: 18.00

Pozývame na stretnutie s výtvarníkom Františkom Turcsányim, ktorý vstúpil na výtvarnú scénu po pobyte v Líbyi. Autor je aj cestovateľom, ktorý rád spoznáva vzdialené kultúry, ktoré dokáže zachytiť objektívom fotoaparátu. Klasické médium maľby u neho v poslednom čase prerastá do fotografie, ktorá spočiatku predstavovala pre autora časozberný materiál z ciest a sympózií, v súčasnosti sa však stáva samostatným médiom rovnocenným maľbe. Z toho pramení aj jeho potreba vytvárať ucelené fotopríbehy spojené do cyklov. Vo Viole sa predstaví dokumentom zloženým z reportáží a vizuálnych dojmov z krátkeho pobytu v Moskve, na pozadí umeleckých skvostov moskovských zbierok výtvarného umenia odkrýva svoj pohľad autora, výtvarníka a tiež vnímavého pozorovateľa. Súčasťou večera bude aj beseda so samotným autorom, preto neváhajte, príďte a pýtajte sa na to, čo vás zaujíma.

Prezentácia: Zelená škola – „Zmeň seba a svoje okolie“; Libresso: 18.00

Prezentácia a beseda s regionálnymi konzultantmi.

Vernisáž: Sergey Sichenko; Wave Klub: 19.00

Galéria kýchania mozgu v Prešove pripravila vernisáž kresleného humoru izraelského autora Sergeya Sichenka. Témou je úvaha nad citátom: Myslenie bolí.

11. 4. (utorok)

Prezentácia: Večerná škola grafického dizajnu; Christiania: 19.00

Večerná škola grafického dizajnu #2: Samo Čarnoký  dizajn, písmo, typografia a iné. Príbeh o typografii, dizajne písma, pedagogickej praxi a o autorovej láske k typografickej múze. Samo je absolventom Ateliéru vizuálnej komunikácie Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach, kde momentálne pôsobí ako odborný asistent. Ako freelance grafický dizajnér sa zameriava predovšetkým na tvorbu písma a typografiu, grafickú úpravu tlačovín a knižných publikácií. Za svoju tvorbu bol ocenený v Národnej cene za komunikačný dizajn v roku 2016.

Film: Kino Pocity; Libresso: 19.00

Kino Pocity: Cez kosti mŕtvych. Pokot, Česko/Nemecko/Poľsko/Slovensko/Švédsko, 2017, far., 128 min. Hlavnou hrdinkou príbehu je postaršia žena  Janina Duszejko, milovníčka a ochrankyňa zvierat. V jej okolí dôjde v krátkom čase k sérii vrážd, spáchaných za záhadných okolností. Duszejko je presvedčená o tom, že vie, kto (alebo čo) má zločiny na svedomí, avšak nikto jej neverí. Táto jednoduchá kriminálna zápletka je len základom pre netradičnú hru, ktorú sa rozhodla Agnieszka Holland, spolu s autorkou predlohy a spoluscenáristkou Olgou Tokarczuk, rozohrať s divákom.

Koncert: Marimba  hra farieb a netradičnej zvukovosti; Viola: 19.00

Zámerom prehliadky je predstaviť v rámci série štyroch koncertov vždy jeden hudobný nástroj v kontextoch sólovej a komornej hry. Súčasťou večerov budú premiéry diel slovenských a zahraničných skladateľov, lektorské vstupy skladateľov a muzikológov a odprezentuje sa aj slovenská interpretačná scéna. Účinkujú: L. Novosedlíková  marimba.

12. 4. (streda)

Ženský umelecký klub: Obrazy sveta žien v umení; Viola: 18.00

Zmysel pre humor je korenie, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej kuchyni. Ako bude chutiť, keď sa ocitne v umení? V aprílovom Ženskom umeleckom klube by sme chceli vybrať delikatesy, ktoré s noblesou rozochvejú bránicu. Ukážka z románu alebo filmu, prednes básne, nahrávka (interpretácia) skladby či piesne (klavír Violy je k dispozícii), predstavenie obrazov, sôch alebo fotografií  rozhodnite sa, čím obohatíte aprílový podvečer vo Viole.

ScienceCafé 13: Ako išlo vajce na vandrovku a skončilo v mlyne; Libresso: 19.00

V aprílovom, už 13. ScienceCafé to bude téma ako stvorená na debaty počas Veľkonočných sviatkov. Príde RNDr. Matej Baláž, PhD. z ústavu mechanochémie. O tom, čo všetko sa okrem kávy dá mlieť a následne potom vytvoriť, hoci aj z vaječných škrupín, sa dozviete v kaviarni Libresso Books&Coffee na Hlavnej 29.

Prezentácia: Večerná škola fotografie; Christiania: 19.00

Večerná škola fotografie s Dávidom Dorošom #3: Krajina  témou v poradí už tretej večernej školy fotografie bude Krajina alebo ako nefotografovať len západ slnka. A čo bude jej náplňou? Spolu s lektorom Dávidom Dorošom sa pozrieme na žáner fotografovania krajiny od vzniku fotografie až po súčasnosť, opäť sa na chvíľu pristavíme pri technickej stránke a rozoberieme si výhody/nevýhody jednotlivých formátov, povieme si niečo k základným pravidlám kompozície. Okrem tradičného prístupu ku krajinárskej fotografii si ukážeme aj iné, menej rozšírené prístupy, to, že krajina sa nemusí nutne fotografovať len pri východe alebo západe slnka, a nebude to celé iba o Anselovi Adamsovi a jeho zonálnom systéme, ale aj o iných fotografoch venujúcich sa v rámci svojej tvorby aj žánru krajina. Nezabúdajte, krajina, to nie je len príroda a les, to je všetko okolo nás!

13. 4. (štvrtok)

Diskusia: Večer s umeleckým producentom Vladimírom Darjaninom; Viola: 19.00

Do radu úspešnej série moderovaných večerov s hudobnými skladateľmi, ktorí pochádzajú zo Slovenska a dlhodobo žijú v zahraničí pribudne večer s Vladimírom Darjaninom. Hudobník, operný a filmový režisér, umelecký manager a producent, ktorý žije a pôsobí viac ako 30 rokov v susednom Česku. Reč bude o jeho ceste z rodnej dedinky Ubľa na východe Slovenska do Prahy. V rámci večera budete mať možnosť poznať, že pre súčasného riaditeľa Pražského komorního orchestra sú spomienky na audienciu u japonského cisára rovnako vzácne ako spomienka na jeho prvého učiteľa hudby, dychovkára pána Andreja Pčolu v Snine, a že si pravidelné návštevy Drážďanskej opery vychutnáva rovnako intenzívne ako stretnutia s rusínskymi príbuznými v Ubli, Snine a v Klenovej.

14. 4. (piatok)

Koncert: Talent transport; Christiania: 20.30

Múdri ľudia v minulosti tvrdili, že hudba je jedna zo vzácnych možností, ako preniknúť do nevedomia človeka. Spolupráca tohto mladého tria vás presvedčí o pravdivosti tohto starodávneho tvrdenia. Každým jedným úderom, frázou a melódiou vám ukážu, že stále existujú ľudia, ktorí hudbe obetovali svoje životy a ona sa im za to náležite odmenila. Tiež je celkom možné, že počas absorbovania ich hudobných osláv, útrap a lások sa dozviete niečo nové aj o sebe samom. Talent transport, to sú Vladislav Slnko Šarišský (klavír, spev), Marián Slávka (bicie) a Filip Hittrich (basgitara).

15. 4. (sobota)

Koncert: Domáce potreby; Wave Klub: 21.00

Vec sa po štyroch rokoch vracia s EPčkom Domáce potreby, ktoré vyšlo pred Vianocami netradične len digitálne a na desaťpalcovom vinyle. Tento počin je sondou do jeho života v ostatných rokoch, pričom sa pokúša dokázať, že aj štyridsiatnici môžu mať radi rap. Na turné predvedie spolu s dvorným pobočníkom Škrupom úplne novú show pozostávajúcu z koncertných verzií aktuálnych trackov a samozrejme klasických hitov. Po koncerte návštevníkov čaká ešte DJ set v podaní tejto dvojice, čiže o zábavu bude určite postarané.


DJZ

  • Revízor; 10. a 11. 4. 2017
  • Ženba; 11. 4. 2017
  • Jana z Arku; 12. a 16. 4. 2017

DAD

  • Moskva-Petušky; 12. 4. 2017

 

Program kina CINEMAX nájdete v tomto článku a aprílové novinky u Záborského tu.

Nezabúdajte ani na našu súťaž, ktorej detaily sa dozviete na Facebooku.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *