Spravodajstvo

Vyleť s Erasmom+

Organizácia AZU pokračuje aj v letnom semestri so svojimi prednáškami. Tentokrát sa študenti dozvedeli viac o programe Erasmus+ (Foto: Danica Juházyová)

Prešov — V pondelok 25. februára sa na pôde Prešovskej univerzity uskutočnil rýchlokurz Erasmus+ pod záštitou študentskej organizácie AZU (Aktivita zvyšuje úspech). Účastníci sa dozvedeli informácie o programe z prvej ruky — poskytli im ich totiž dobrovoľníci z občianskeho združenia Youthfully Yours, a teda študenti, ktorí si vyskúšali mládežnícke výmeny na vlastnej koži.

Primárnou úlohou organizácie Youthfully Yours je informovať mladých ľudí o možnostiach, ktoré im poskytuje program Erasmus+. Ide predovšetkým o rozvíjanie tzv. mäkkých zručností (soft skills), ktoré sa uskutočňujú pomocou neformálneho vzdelávania. V škole prevažne rozvíjame svoje vedomosti a vzdelávame sa formálne, program Erasmus+ nám vie pomôcť s vyjadrením vlastného názoru, formovaním postojov alebo hľadaním odpovedí na rôzne otázky. Erasmus+ však nie je len o neformálnom vzdelávaní. V ďalšom rade ide o spoznávanie krajiny, do ktorej sa rozhodnete vycestovať a v ktorej môžete „zdieľať“ vlastnú kultúru, prípadne sa obohatiť o poznanie ďalších kultúr.

Neformálne vzdelávanie bolo prioritou rýchlokurzu Poď a vyleť už od začiatku. Študenti si v úvode zahrali Bingo. Dostali do rúk papier s otázkami, na ktoré im mali ostatní odpovedať, pričom pri každej otázke mohli uviesť iba jedno meno. Otázky sa týkali programu Erasmus+, mládežníckych výmen a cestovania. Potom sa študenti rozdelili na dve skupiny, v ktorých dostali informácie najprv o krátkodobých a potom o dlhodobých mládežníckych projektoch.

V úvode rýchlokurzu mali študenti možnosť zoznámiť sa medzi sebou prostredníctvom hry Bingo, v ktorej odpovedali na otázky týkajúce sa cestovania (Foto: Danica Juházyová)

Krátkodobé projekty zahŕňajú mládežnícke výmeny a tréningové kurzy, ktoré sú určené pre mládež od 13 do 30 rokov. V nich ide najmä o zdieľanie kultúry účastníkov medzi sebou, pričom majú mladí viac voľného času na spoznávanie krajiny, v ktorej prebieha výmena. Dlhodobé projekty sú zas zamerané profesionálnejšie a ide v nich o rozvíjanie už spomínaných soft skills, teda mäkkých zručností.

Ako sa študenti môžu zúčastniť projektov?

Prvým krokom je nájdenie dobrej organizácie. Projekty sú totiž vypísané na stránkach jednotlivých organizácií, ktoré je potrebné si najprv preveriť. Informácie o projektoch študent získa aj na stránke mladiinfo.sk, pričom si všíma najmä oblasť, ktorej sa projekt týka a tiež krajinu, v ktorej prebieha. Tu však treba upozorniť, že si projekt nevyberajte iba podľa lokality. Napríklad v Poľsku sa uskutočňujú kvalitné projekty, pred ktorými mladí uprednostnia veľakrát iné krajiny.

Podmienkou pre zapojenie sa do projektu je registrácia študenta na stránke europa.eu a ovládanie základov jazyka krajiny, do ktorej plánuje vycestovať. Taktiež sa zaväzuje zúčastniť sa celého trvania projektu. Ubytovanie a strava sú zabezpečené, študent si hradí iba dopravu (tá je však preplácaná) a účastnícky poplatok (okolo 50-60€). Ďalším krokom je odoslanie životopisu a motivačného listu organizácii, v ktorom študent zdôvodňuje, prečo chce na daný projekt ísť. Krátkodobé projekty trvajú v rozmedzí 5 až 14 dní (mládežnícke výmeny) alebo 1-2,5 týždňa (tréningové kurzy).

Mladí z organizácie Youthfully Yours študentom PU rozprávali o možnostiach programu Erasmus+ aj na základe vlastnej skúsenosti (Foto: Danica Juházyová)

Dlhodobé projekty sú určené mladým ľuďom vo veku 17 — 30 rokov. Ide v nich o neformálne vzdelávanie prostredníctvom dobrovoľníckej práce. Tieto projekty sú vhodné pre tých, ktorí nemajú žiadne skúsenosti a chcú ich týmto spôsobom získať. Okrem ubytovania, stravy a dopravy majú mladí zabezpečené aj vreckové a cestovné poistenie. Pracuje sa 30 — 38 hodín týždenne. Okrem osobnosti rozvíjate aj svoje sociálne a profesionálne zručnosti. Tiež ide o spôsob, ako zistiť, čo chcete vo svojom živote.

V sérii prednášok a kurzov pokračuje AZU ďalej v letnom semestri. Už budúci pondelok (11.3.) sa môžete tešiť na prednášku s názvom Marketing a reklama v praxi so Zlatou Šebešovou. Danica Juházyová, koordinátorka AZU Prešov: „AZU môžete aj naďalej stretávať pri akýchkoľvek školských podujatiach, kde máme svoj stánok a radi vám o tom, čomu sa venujeme, porozprávame aj osobne.“

Viac informácií o programe Erasmus+ a organizácii získate na stránke: youthfullyyours.sk, prípadne na FB a Instagrame/YouthfullyYoursSk alebo na maili: info@youthfullyyours.sk.

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *