Spravodajstvo

Za slušné Slovensko: Slováci v uliciach miest opäť vyjadrili svoju nespokojnosť

UnipoPress sa zúčastnil minulotýždňových protestov (Foto: Andrea Macejová)

Protesty Za slušné Slovensko pokračujú. Občania slovenských miest vyšli do ulíc v piatok 23. marca už po tretíkrát, aby vyjadrili nespokojnosť so súčasnou situáciou v krajine. K tisíckam ľudí zhromaždených na námestiach sme sa pridali aj my, aby sme vám priblížili atmosféru protestov.

Prešov

Protesty v slovenských mestách pokračovali aj napriek tomu, že organizátori ten najväčší – bratislavský – zrušili. V Prešove sa pochod organizoval už po piatykrát. Protestom Za slušné Slovensko predchádzali pietne stretnutia, ktoré boli reakciou na smrť investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Hoci sa minulotýždňového protestu zúčastnilo zhruba tritisíc ľudí, nestratil na svojej intenzite.

Piatkové stretnutie otvoril jeden z jeho organizátorov, Matúš Nakata. „Od začiatku protestov sme žiadali novú a dôveryhodnú vládu. Vláda Petra Pellegriniho je v mnohom iba kozmetickou úpravou pôvodnej vlády Roberta Fica,“ zhodnotil v príhovore zmeny, ktoré prebehli v parlamente. Vyjadril nespokojnosť z nenaplnenia požiadaviek protestujúcich a zo stagnujúceho vyšetrovania.

Matúš Nakata počas úvodného príhovoru (Foto: Dominika Grošková)
Matúš Nakata počas úvodného príhovoru (Foto: Dominika Grošková)

Na prešovskom proteste so svojimi príhovormi vystúpili viaceré významné osobnosti. Ako prvá k Prešovčanom prehovorila investigatívna novinárka Zuzana Petková, ktorá je rodáčkou z Prešova. „Budeme sa usilovať robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo presne takou krajinou, akou si ju želal Ján Kuciak. Aby bola krajinou bez oligarchov a systémovej korupcie. Ale na to potrebujeme aj vašu podporu,“ vyjadrila sa Petková, ktorá mala so zosnulým novinárom blízky pracovný i priateľský vzťah. K jej príhovoru sa pripojil ďalší rodák z Prešova a taktiež investigatívny novinár, Arpád Soltész.

Okrem toho sa na proteste čítal list arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý z vážnych dôvodov nemohol prísť osobne. Vo svojom liste poukazoval na to, že sa Slováci začínajú prebúdzať a začínajú za seba bojovať. „Naša záchrana nie je mimo nás. Všimnite si, že slepí začínajú vidieť, hluchí počujú, nehybní vstávajú. Závislí sa oslobodzujú. Mysľou a srdcom preniká poznanie, ktoré nás oslobodzuje od strachu a bojazlivosti. Nedajme si zobrať a nepremárnime tento vzácny čas, keď opäť vidíme, vnímame a počujeme svoju dôstojnosť a slobodu,“ písal v liste arcibiskup.

Nespokojnosť s aktuálnymi udalosťami prišiel vyjadriť aj Jozef Baran, občiansky aktivista, či Pavol Čekan, vedec, ktorý sa po dlhodobom pôsobení v USA vrátil na Slovensko. Protestu sa zúčastnili aj viacerí umelci – Viki Olejárová zaspievala piesne Karla Kryla, svoje piesne zahral aj Slavo Gibarty z kapely Hrdza a Miroslav Merčiak z Pink Floyd Revival. Speváci v krátkych príhovoroch prejavili svoju účasť a podporu. „Som tu, lebo verím, že na Slovensku existuje dosť slušných ľudí, ktorí by vstupom do politiky dokázali priniesť potrebnú zmenu. Zmenu správania sa, zmenu zákonov, zmenu atmosféry. Venujme sami sebe čas, aby sme takýchto slušných ľudí našli, spoznali a mohli konečne raz ísť voliť za niečo a nie proti niečomu,“ povedal počas svojho vystúpenia hudobník Miroslav Merčiak.

Košice

Rovnako ako na prešovskom proteste, aj toho košického sa zúčastnilo o niečo menej ľudí než zvyčajne. Košičania sa však, ako už pomaly tradične, stretli pri Dolnej bráne, aby svojím pochodom podporili iniciatívu Za slušné Slovensko. Zhromaždených najviac oslovil prejav Jána Gorduliča, ktorý sebe vlastným sarkastickým a veľmi explicitným spôsobom kritizoval súčasnú situáciu.

29680531_1882020225142194_1453639102_o
Košičania sa opäť stretli na námestí (Foto: Viktória Koósová)

Okrem neho si Košičania mohli vypočuť aj prejav Pavla Sibylu, riaditeľa nadácie Zastavme korupciu či Juraja Čokynu, učiteľa a blogera. Študentský hlas zastúpila Klára Hrenykoová, maturantka, ktorá za slušné Slovensko bojuje aj svojím budúcim povolaním – chce sa stať učiteľkou slovenského jazyka a dejepisu. Z tohto uhla pohľadu a vo svetle svojej budúcnosti sa niesol aj jej prejav, ktorý vzhľadom na vek slečny obsahoval prekvapivé myšlienky, ktoré dokázali zarezonovať celým námestím.

Spišská Nová Ves

Protestné zhromaždenie sa zišlo pred Redutou už po štvrtýkrát. V úvode organizátor zhromaždenia Tomáš Cehlár prečítal list Róberta Bezáka. Po ňom vystúpila na pódiu ďalšia organizátorka protestu, Dominika Kuchárová. Vo svojom prejave zdôraznila, že zmenou vlády sa protesty nekončia. Ďalej apelovala na dôkladné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a vyjadrila požiadavku na predčasné voľby.

Nasledoval príchod hercov Spišského divadla. Za kultúrnu obec mesta vystúpil herec Pavol Pivko, ktorý taktiež žiadal predčasné voľby. Apeloval na verejnosť, aby sa nebála a vyjadrila svoj názor v uliciach miest. Vyzval ostatné kultúrno-spoločenské organizácie mesta, aby sa pridali k protestujúcim a vyjadrili tak svoj postoj k súčasnej situácii na Slovensku. Po ňom s prejavom vystúpil aj Peter Palik, režisér Spišského divadla, ktorý vyzval ľudí, aby pokračovali v protestoch.

Poprad

Rovnako aj šéfredaktorka Unipo Pressu, Jana Tomaškovičová, sa zúčastnila protestov v Poprade. „Počula som už množstvo príbehov o zastrašovaní slovenských novinárov. Myslím si, že generácia našich rodičov v novembri 1989 neštrngala kľúčmi kvôli takej budúcnosti, v akej teraz žijeme. Je neprípustné, aby v demokratickom štáte zomierali novinári, ktorí si robia svoju prácu naplno. Správa o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ma veľmi zasiahla. Aj preto som sa rozhodla zúčastniť pietnej spomienky a pochodov Za slušné Slovensko.“ Podľa jej slov bola atmosféra v Poprade počas prvej pietnej spomienky neopísateľná. Stovky ľudí sa spojili, aby si uctili pamiatku Jána a Martiny a aby bojovali za lepšiu budúcnosť.

Občania v mnohých slovenských mestách dali v piatok najavo, že nesúhlasia s aktuálnymi udalosťami, ktoré poznačili históriu našej krajiny. Zúčastnili ste sa aj vy niektorého z pochodov?

Článok vznikol v spolupráci s  Janou Tomaškovičovou, Viktóriou Koósovou a Viktorom Pamulom.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *