Kultúra

Zájdite za kultúrou aj v tomto týždni

(Foto: Michal Ivan)

Semester sa nám rozbieha na plné obrátky a my opäť prinášame prehľad podujatí na ďalší týždeň. V škole to síce po DOD-čku vyzerá pôstne, ale naše „ programové stálice“ nám opäť ponúkajú rôzne možnosti kultúrneho vyžitia. Literárne besedy, posedenia pri filme, koncerty i študentské párty. Každý si v našom programe nájde niečo, čo ho zaujme. Výber je naozaj pestrý. 

PONDELOK (19. 2. 2018)

Čitateľský klub Violy pozýva na čítanie poviedky Rainera Mariu Rilkeho – Příběh vyprávěný tmě. Ide o cyklus určený všetkým vášnivým i príležitostným čitateľom, ktorí okrem zážitku zo samotného čítania z neho radi niečo aj navzájom zdieľajú. Na piate posedenie Čitateľského klubu Viola si organizátori pripravili text nemecky píšuceho pražského rodáka Rainera Mariu Rilkeho.

Pozvánka na B!G STUDENTS PARTY (Foto: FB ENCORE)
Pozvánka na B!G STUDENTS PARTY (Foto: FB ENCORE)

Encore pripravil na tento týždeň otváraciu párty letného semestra. B!G STUDENTS MONDAY budú mať pod kontrolou DJ LUKE a DJ Just Dave. Ak sa vám ešte dá, choďte sa zabaviť. Všetci prešovskí vysokoškoláci budú na jednej veľkej párty, to si nemôžeš nechať ujsť! Ostrý štart začne o 22.00, vstupné s ISIC preukazom sú len 2€, bez neho – euro navyše.

Christiania pozýva na prvú zo série podujatí pod názvom Večerná škola filmu. Podujatie štartuje o 19.00. Témou bude taliansky film v 60. a 70. rokoch.

Taliansky film zahalený tajomstvom (Foto: FB Christiania)
Taliansky film zahalený tajomstvom (Foto: FB Christiania)

Taliansky film je svojou históriou vo svetovej kinematografii ojedinelým zjavom. Jeho kvalitu potvrdzujú aj medzinárodné úspechy v podobe 14 Oscarov a 12 Zlatých paliem. Milovníkom filmovej klasiky určite niečo hovoria mená ako Federico Fellini, Luchino Visconti či Michelangelo Antonioni. Ich vplyv na kinematografiu je nepopierateľný, no taliansky film nikdy netrpel núdzou o velikánov na režisérskom či hereckom poli.
V 60. a 70. rokoch sa okrem  drámy či komédie začali presadzovať aj nové žánre ako horor, thriller či western, z ktorých koreňov vzišli subžánre poliziotteschi, mondo alebo kultové giallo. V týchto nových žánroch sa presadili režiséri ako Martin Scorsese, Ridley Scott, Francis Ford Coppola a azda najznámejší, Quentin Tarantino. Vstupné sú 2 € a platí sa na mieste.

UTOROK (20. 2. 2018)

Komu by pondelok náhodou nestačil, v utorok môže od 22.00 otvoriť dvere na Ponorke, kde sa stretnú dve najväčšie fakulty Prešovskej univerzity na jednej párty – manažéri a zdravoťáci. O zábavu sa postará DJ Johny.

Pozvánka na párty v Ponorke (Foto: FB Ponorka)
Pozvánka na párty v Ponorke (Foto: FB Ponorka)

Kino Pocity si vo Wave klube pripravilo pre filmových nadšencov snímku Chlapci neplačú. Film režíruje Alan Drljević. Kandidát Bosny a Hercegoviny na Oscara ako najlepší cudzojazyčný film sa stal jedným z najvýraznejších filmov súťaže 52. ročníka medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary a z festivalu si odniesol Zvláštnu cenu poroty.

Chlapci neplaču (Foto: Kino Mladosť)
Chlapci neplaču (Foto: Kino Mladosť)

V opustenom horskom hoteli, ktorý dnes už len naznačuje dobu svojej zašlej slávy a luxusu, prebieha psychologický experiment. Na jednom mieste sa stretne osem dobrovoľníkov z radov vojnových veteránov zastupujúcich rôzne národnosti a etniká bývalej Juhoslávie, aby tu podstúpili spoločnú terapiu. V atmosfére obrovského prázdneho hotela vyplávajú na povrch tie najhlbšie rany minulosti zasadené rodinou či vojnovou skúsenosťou. Slovinský terapeut, ktorý má skupinu na starosti iba ťažko zvláda nebezpečne výbušnú zmes, ktorú môže okamžite zapáliť každé slovo vykríknuté bez rozmýšľania alebo krivý pohľad (Zdroj: FB Christiania). Vstupné sú 3 €, s preukazom filmového klubu len za 2 €.

STREDA (21. 2. 2018)

Libresso prichádza s tradičnou akciou s názvom Language Café so začiatkom o 16.00. Príďte si podebatovať v cudzom jazyku. Čakajú na vás jazykové stoly: anglický, nemecký, taliansky, španielsky, francúzsky, ruský i ten náš – slovenský. Vstup je voľný.

Kaviareň Viola pozýva na benefičné predstavenie Monológy vagíny (The Vagina Monologues) so začiatkom o 18.00. Ide o divadelnú hru, ktorú napísala Eve Ensler v roku 1996 na základe rozhovorov s viac než 200 ženami. Pôvodne v nej autorka sama hrala všetky postavy, neskôr sa v rolách vystriedalo mnoho známych svetových herečiek. Hra sa skladá z viacerých monológov, ktoré postupne číta niekoľko žien. Každý monológ sa nejako týka témy ženskosti a vagíny, či už ide o milostný akt, lásku, pôrod, znásilnenie, orgazmus alebo hľadanie vzťahu k vlastnému telu.

Vagína Monology (Foto: FB Viola)
Vagína Monology (Foto: FB Viola)

Každoročné benefičné predstavenia tejto hry, na ktorých sa podieľajú tisíce dobrovoľníčok a dobrovoľníkov v mnohých krajinách sú súčasťou celosvetového hnutia na zastavenie násilia na ženách a dievčatách V-Day. Výťažok zo vstupného bude venovaný organizácii Poradňa pre občianske a ľudské práva. Vstupné je 8 € na mieste, v predpredaji iba 6 €.

ŠTVRTOK (22. 2. 2018)

Si single? Ak áno, tak Single Funky PartyLibresse so začiatkom o 18.00 je práve pre teba! Ide o novinku medzi eventami v tejto známej prešovskej kaviarni. Je to priestor pre ľudí, ktorí chcú spoznať niekoho nového funky formou. Pripravené budú aj „speed dating“ stoly (nutnosť prihlásiť sa), tematické stoly a do toho vám zahrá DJ Niktosh. Tak neváhajte a prihláste sa, jeden nikdy nevie.

Pozor! Pri speed dating stoloch organizátori limitujú počet účastníkov na 10 mužov a 10 žien, taktiež stanovili aj vekový limit od 20 do 40 rokov. Vstup je voľný.

Single párty (Foto: FB Libresso)
Single párty (Foto: FB Libresso)

Eva je monodramatická inscenácia Martina Hodoňa inšpirovaná historickými príbehmi žien „veľkých mužov“ (A. Hitlera, J. V. Stalina, B. Mussoliniho, F. Szálasiho). Je to divadelná esej, ktorá je zintímnená performatívnou spoveďou Petra Tilajčíka. Hra začína o 19.00 vo Wave klube. Vstupné je 6 €.

PIATOK (23. 2. 2018)

Storyteller Ľuboslav Petruška poctí svojou návštevou Wave klub. Spolu s ním zavíta aj kapela The Youniverse, ktorej tvorba vychádza z bluesu a blues rocku, ako aj z vplyvov surf rocku a psychadelic soundu Kaliformie 70. rokov, ktorý vkusne oblieka do moderného šatu. Koncert začína o 21.00.

Storyteller Ľuboslav Petruška vo Wave klube! (Foto: FB Wave)
Storyteller Ľuboslav Petruška vo Wave klube! (Foto: FB Wave)

Wandererove Segry odohrajú koncert v Literárnej kaviarni Viola so začiatkom o 19.00. Ide o skupinu mladých dievčat z Prešova a Košíc, ktoré spievajú po česky. Koncertným wandererovaním po svete chcú ľuďom odovzdať kúsok energie a textami poukázať na jednoduchosť života, slobodnú myseľ a spoločnú matku Zem. Koncert vo Viole bude súčasťou ich klubového turné, ktoré začalo ešte na jeseň 2017, a ktoré nesie myšlienku „Vědět naslouchat je víc jak mluvit“. Vstupné je 5 €.

Ragnar Ólafsson (Foto: FB Chrstiania)
Ragnar Ólafsson (Foto: FB Chrstiania)

Islandský hudobník, multiinštrumentalista a skladateľ Ragnar Ólafsson predstaví kúsok zo svojho nadania v Christianii o 20.00 v rámci svojho európskeho turné. Zo spolupráce s inými rôznymi kapelami vzišli už desiatky spoločných albumov. Štýlom sa pohybuje na škále od jazzu či opernej hudby až po folk, rock i metal. Je členom komerčne najznámejšej  islandskej kapely Árstíðir, s ktorou vydal už štyri štúdiové albumy. Vstupné sú 3 €.

SOBOTA (24. 2. 2018)

Karneval ako v Rio de Janeiro! Žiadne letenky a dlhý let. Stačí si kúpiť len „biľet“ na Latino Fiestu v Encore! Môžete sa tešiť na bubnovú brazílsku šou BATUKADA, Sambu šou & školu samby. O zábavu sa postará DJ Jose Garcia a Dance Company. Vstupné classic 5 €, VIP vstupenka len za 10 €. Najväčšia sobotná párty začína o 22.00.

Latina Fiesta v Encore (Foto: FB Encore)
Latina Fiesta v Encore (Foto: FB Encore)

Wave klub prináša šestnáste pokračovanie PechaKucha Night – celosvetovo známeho podujatia, kde kreatívni a inšpiratívni hostia zdieľajú svoje myšlienky, nápady, projekty. Dynamický formát prezentácie 20×20 už inšpiroval mnohých. Príď aj ty po svoju dávku inšpirácie, podujatie začína o 20.oo.

Literárna kaviareň Viola pozýva na koncert KARIN SARKISJAN, speváčky s nádherným hlasom plným sýtosti a výrazovej farebnosti, ktorá je zároveň i skladateľkou a klaviristkou. Pochádza z Arménska a od roku 1993 žije trvalo na Slovensku. Absolvovala vysokú školu múzických umení v Jerevane, odbor kompozícia. Prioritne sa venuje spevu, žánrovo sa jej repertoár blíži k world music. Karin sa s obľubou venuje aranžovaniu ľudových piesní pre rôzne nástrojové obsadenia, zároveň sa aj sama sprevádza na klavíri.

Karin Sarkisjan – arménska diva (Foto: FB Viola)
Karin Sarkisjan – arménska diva (Foto: FB Viola)

Hosťovala na koncertoch skupín Balkanansambel, Bashavel, Pressburger Klezmer Band, Shum Davar. Niekoľko úprav arménskych ľudových piesní v jej podaní je možné nájsť napríklad na albume Tsvantsik Yorn od Pressburger Klezmer Band. V Prešove bude Karin vystupovať prvýkrát. Na koncerte vo Viole sa predstaví v umeleckom duete s akordeonistom Tomášom Valíčekom. Zaznie prevažne arménsky program zostavený z tradičných arménskych spevov v jazzových aranžmánoch, ale aj klezmer skladby a úpravy ľudových piesní. Koncert začína o 19.30. Vstupné je 6 € na mieste, resp. 5 € v predpredaji.

NEDEĽA (25. 2. 2018)

Hovorí sa, že nedeľa je dňom pokoja, preto si ho užívajte v tomto chladnom februárovom počasí doma, ideálne pod dekou s hrnčekom dobrého čaju.

Kultúrny prehľad máte úspešne za sebou. Tak čo, našli ste svoj kúsok kultúry na tento týždeň? Podeľte sa s nami s vaším výberom na našej facebookovej stránke :).

 

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *