Kultúra

BAB 2020 oslovuje divákov online

Festival BAB sa v roku 2020 uskotočňuje online formou. (Foto: Petra Hartmannová)

XV. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež – Bienále Animácie Bratislava (BAB), ktorého partnerom je opäť aj Filozofická fakulta PU prebieha od 5. – 10. októbra 2020. Súťažné aj nesúťažné filmy sa presunuli z kinosál do online prostredia. Diváci tak môžu sledovať animovanú tvorbu z celého sveta na webovej stránke festivalu www.festivalbab.sk a  niektoré z nich boli odvysielané aj na verejnoprávnej televízii Dvojka.

Festival sa mal konať vo viacerých partnerských mestách, medzi ktoré tretíkrát patrí aj mesto Prešov. Koordinátorkou premietaní za mesto Prešov je Lenka Regrutová z Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií: „Plány tohto ročníka boli veľké. Okrem projekcie súťažných filmov pre školy sa mali konať aj tvorivé dielne animovaného filmu, výstava plagátov z predošlých ročníkov festivalu, ako aj rôzne súťaže.“ Aktuálna pandemická situácia však preniesla festival na digitálne a televízne obrazovky.

Organizátori podujatia tento rok vybrali 77 animovaných filmov a rozdelili ich do 8 pásem na základe vekových kategórií: S (0 – 6 rokov), M (7 – 10 rokov), L (11 – 14 rokov) a XL (15 – 18 rokov). 34 súťažných animovaných filmov bolo odvysielaných každý deň v rovnakom časovom bloku 14.30 na Dvojke. Diváci si v ponuke môžu nájsť celosvetovo známu rozprávku Máša a Medveď, nórsku rozprávku Vianočný škriatok a líška (Reven og Nissen), či nežný emocionálny príbeh sedemročného chlapca pod názvom Zápalky (Matches) od maďarského režiséra Gézu Tótha nominovaného na Oscara. Samozrejme, nesmie chýbať ani slovenské zastúpenie známych slovenských animovaných seriálov – Drobci od režisérky Vandy Raýmanovej a Websterovci Kataríny Kerekesovej.

Festival BAB ohromuje aj krásnou grafikou. (Foto: festivalbab.sk)

Všetky filmové animácie sú streamované na webovej platforme www.festivalbab.sk. Nájdete tam súťažné i nesúťažné filmy pre deti i dospelých, napríklad Oscarom nominovaný bábkový film Dcéra režisérky Darije Kashcheevovej, či bábkový animovaný film úspešného slovenského režiséra Martina Smatanu – Šarkan, v ktorom autor citlivo nastoľuje otázku smrti. Film získal tento rok aj ocenenie Slnko v sieti za najlepší animovaný film.

V nesúťažnom pásme si môžete pozrieť animované filmy od ruského režiséra Konstantina Bronzita a pásmo filmov maďarského režiséra Gézu Tótha. V tejto kategórii je zahrnuté aj pásmo pre dospelých Black Flag. Zostavil ich slovenský porotca festivalu, režisér a animátor Andrej Kolenčík.

Organizátorom sa dokonca podarilo získať práva na uvedenie výnimočnej celovečernej koprodukčnej snímky Loving Vincent (S láskou Vincent), ktorá je kombináciou hraného filmu a animácie originálnych olejomalieb. Online ju mohli diváci sledovať v rámci festivalového týždňa o 20.00 hod.

O víťazoch ôsmich cien udeľovaných na festivale rozhodne medzinárodná porota v zložení: Carlos Loscano (Argentína), Rebecca Akoun (FR), Andrej Kolenčík (SK), Halka Marčeková (SK) a Volodymyr Diagilev (UA).

Kto získa Hlavnú cenu festivalu – Cenu Viktora Kubala za najlepší film, zvláštnu cenu Prix Klingsor, Cenu detského diváka a ďalšie ocenenia sa môžete dozvedieť v piatok 9. októbra na slávnostnom vyhlásení, ktoré prebehne tiež online formou.

Veríme, že ďalší ročník festivalu si užijeme spoločne naživo. Ak by ste chceli vidieť, ako vyzerali minulé ročníky festivalu BAB v Prešove, kliknite na odkazy nižšie 🙂

2016: https://unipopress.ff.unipo.sk/rozpravky-do-rozpravky-zo-skoly-do-kina/

BAB 2018: Ako deti rozprávkové chvíle v Slniečku zažili

BAB 2018: Medzinárodné fórum s tvorcami animovaných filmov

 

 

 

 

 

Štefan Zeman

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *