Kultúra

Podujatia na týždeň 9. 5. – 14. 5.

9. 5. (utorok)

Film: Kino Pocity: Sámska Krv; Libresso: 19.00

Štrnásťročná Elle Marja je sámske dievča, ktorej rodina chová soby v severnej Škandinávii. Po tom, čo je vystavená rasizmu éry tridsiatych rokov minulého storočia a ponižujúcemu vyšetreniu na svojej internátnej škole, začína snívať o novom živote. K jeho dosiahnutiu je ale potrebné stať sa niekým iným a pretrhnúť všetky zväzky s rodinou aj svojou rodnou kultúrou. Strhujúci debut Amandy Kernell nazerá na „prírodné“ sámske etnikum zvnútra a umožňuje divákovi zažiť temnú časť švédskej koloniálnej histórie takmer fyzickým spôsobom.

Podujatie: POZDRAVY Z NEBA: Vysockij – Okudžava – Kryl; Viola: 17.00

Srdečne pozývame na 1. ročník festivalu piesne, slova a dokumentárneho filmu, ktorého zámerom je prezentovať hudobnú a literárnu tvorbu a pripomenúť umelecké a spoločenské postoje troch významných umelcov – K. Kryla, V. S. Vysockého a B. Š. Okudžavu.

10. 5. (streda)

11. 5. (štvrtok)

Prednáška: UM2 #02: VARIÁCIE O ZEMI A ČLOVEKU; Christiania: 19.00

Druhý večer cyklu prednášok na rôzne témy z prírodných vied sa bude venovať Zemi a človeku. Medzi Zemou a človekom totiž existuje celoživotný vzťah. Nahliadnite spoločne s nami do tohto vzťahu očami prešovskej geografky Silvie Slivkovej a spoznajte čaro geografie ako vedy.

12. 5. (piatok)

Podujatie: Rastislav Dvorový: Pieseň piesní a ľudská láska I.; Viola: 18.00

Srdečne vás pozývame k zamysleniu nad knihou Pieseň piesní s kňazom Rastislavom Dvorovým. Biblický text číta: Soňa Pariláková.

Podujatie: SANDONORIKO: DANIEL ŠPINER & MARTIN GEIŠBERG; Christiania: 20.30

Sandonoriko je projekt s autorskou hudbou a textami v zložení Martin Geišberg (spev, gitara, flauty, looper) a Daniel Špiner (piano, el. piano, akordeón, spev, perkusie). Texty sú magicko-realistické a hudba poetická, občas premiešaná básňami, nebrániaca sa ani experimentu. Projekt Sandonoriko trvá tri roky a jeho členovia majú z neho veľkú radosť. Práve v Prešove uvedú do života album V Jabloňovom Kraji. Krstnou mamou bude Katarína Koščová a hosťom koncertu Nany Hudák – pesničkár, ktorý aj s Martinom brázdi koncertné cesty už hodný čas.

13. 5. (sobota)

Divadlo: Divadlo Portál – Martinko Klingáč; Viola: 16.00

Podujatie: Rastislav Dvorový: Pieseň piesní a ľudská láska II.; Viola: 18.00

Koncert: Bulp, Jimmy Pé / Myrsaka Tour; Klub Wave; 21.00

Bulp je alter ego Sama Štefanca, mladého producenta elektronickej hudby, ktorého tvorba predstavuje zmes melodických liniek, úderných rytmov, melancholických či pozitívnych motívov. V hudbe organicky prepája rôznorodé zvuky a hudobné nástroje s dôrazom na silnú melódiu. Jeho zvuk je ovplyvnený tvorbou Mount Kimbie, Moderat či Bonobo. BULP svoje skladby prezentuje i naživo. Okrem laptopu, klávesov, perkusií a rôznych elektronických hračiek používa aj vlastný vokál a zamatový hlas vokalistky Jany Štefancovej.

14. 5. (nedeľa)

Workshop: NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #2 S TÁŇOU BACHUROVOU; Christiania: 16.00

V máji Christiania v spolupráci s výtvarníčkou a pedagogičkou Tatianou Bachurovou pripravili už druhý výtvarný workshop. Príďte a objavte nového Chagalla či ďalšiu Fridu Kahlo.

DJZ

Eugen Onegin; 9. a 10. 5. 2017

Psie srdce; 10. 5. 2017

Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina; 11. 5. 2017

Audiencia; 11. 5. 2017

DAD

Kováči; 10. 5. 2017

Program kina Cinemax nájdete tu.

Na našej facebookovej stránke prebieha aj súťaž.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.